Novinky

Metropol České Budějovice slaví 50 let od svého otevření - prodlouženo do 15. března

18.02.2022

Metropol České Budějovice slaví 50 let od svého otevření - prodlouženo do 15. března

 

Ve čtvrtek 16. prosince otevřela vernisáž výstavu fotografií k výročí 50 let od kolaudace poslední dostavěné části Metropolu. Výstava se koná v prostoru Galerie Nahoře a potrvá do 31. ledna 2022 → prodlouženo do 15. března.

Výstavbě kulturního domu předcházela urbanistická soutěž. Z původních padesáti návrhů se finálního výběru účastnilo šest projektů, ze kterých byl realizován projekt architektů Františka Šulce a jeho spolupracovníků Otto Kubíka a Zdeňka Staška. Náklady na jeho výstavbu představovaly 42 milionů korun. Administrativní budovy byly uvedeny do provozu od roku 1964, tzv. klubová část pak od roku 1967. Druhou část a vlastní jádro komplexu od roku 1971 doplnily společenský sál s kapacitou až 800 osob, divadelní sál s 550 sedadly a víceúčelový areál Malé scény pro 170 návštěvníků. Celková kapacita dosáhla 2 100 návštěvníků a Metropol se stal největším kulturním prostorem v Jihočeském kraji.

Metropol se stal největším kulturním prostorem v Jihočeském kraji. V průběhu své činnosti se Metropol musel vypořádat s několika krizovými událostmi. V roce 1983 vyhořel divadelní sál a v roce 2002 zasáhly většinu prostor povodně. Nyní se již druhým rokem vypořádává s následky epidemie Covid-19, která negativně zasahuje do hospodaření společnosti.

Zahájením provozu domu kultury v roce 1971 byl pověřen Jaromír Schel, který se později stal jeho dlouhodobým ředitelem a tvůrčí osobností. Na jeho postu jej vystřídal v roce 2007 Petr Holba, který je ředitelem Metropolu dodnes.

Reportáž Českého rozhlasu České Budějovice o historii Metropolu zde.

 

 

vstupenky online

Stáhněte si naší
mobilní aplikaci

app store
google play

Připravujeme

Lov na losa
Be My Baby

NAŠI PARTNEŘI

Revispol
Petřík Brokers
Deník
Český rozhlas
Jihočeský kalendář
Arpida
Kooperativa
Kiss
Beat
Country radio
Teplárna ČB