Novinky

Metropol České Budějovice slaví 50 let od svého otevření - prodlouženo do 15. března

18.02.2022

Metropol České Budějovice slaví 50 let od svého otevření - prodlouženo do 15. března

 

Ve čtvrtek 16. prosince otevřela vernisáž výstavu fotografií k výročí 50 let od kolaudace poslední dostavěné části Metropolu. Výstava se koná v prostoru Galerie Nahoře a potrvá do 31. ledna 2022 → prodlouženo do 15. března.

Výstavbě kulturního domu předcházela urbanistická soutěž. Z původních padesáti návrhů se finálního výběru účastnilo šest projektů, ze kterých byl realizován projekt architektů Františka Šulce a jeho spolupracovníků Otto Kubíka a Zdeňka Staška. Náklady na jeho výstavbu představovaly 42 milionů korun. Administrativní budovy byly uvedeny do provozu od roku 1964, tzv. klubová část pak od roku 1967. Druhou část a vlastní jádro komplexu od roku 1971 doplnily společenský sál s kapacitou až 800 osob, divadelní sál s 550 sedadly a víceúčelový areál Malé scény pro 170 návštěvníků. Celková kapacita dosáhla 2 100 návštěvníků a Metropol se stal největším kulturním prostorem v Jihočeském kraji.

Metropol se stal největším kulturním prostorem v Jihočeském kraji. V průběhu své činnosti se Metropol musel vypořádat s několika krizovými událostmi. V roce 1983 vyhořel divadelní sál a v roce 2002 zasáhly většinu prostor povodně. Nyní se již druhým rokem vypořádává s následky epidemie Covid-19, která negativně zasahuje do hospodaření společnosti.

Zahájením provozu domu kultury v roce 1971 byl pověřen Jaromír Schel, který se později stal jeho dlouhodobým ředitelem a tvůrčí osobností. Na jeho postu jej vystřídal v roce 2007 Petr Holba, který je ředitelem Metropolu dodnes.

Reportáž Českého rozhlasu České Budějovice o historii Metropolu zde.

 

 

vstupenky online

Stáhněte si naší
mobilní aplikaci

app store
google play

Připravujeme

Seznam přesunutých programů
V Paříži bych Tě nečekala, tatínku

NAŠI PARTNEŘI

Revispol
Petřík Brokers
Deník
Český rozhlas
Jihočeský kalendář
Arpida
Kooperativa
Kiss
Beat
Country radio
Teplárna ČB